Atrapa czy już podróbka?

Atrapa czy już podróbka?
Na legitymacjach studenckich oraz banknotach znajdują się hologramy nie do podrobienia Drukarnia Booklet oferuje drukowanie naklejek papierowych i foliowych oraz etykiet samoprzylepnych

Techniczne możliwości bicia monet poza państwowymi mennicami są całkiem szerokie, o czym doskonale wiemy – wszak na całym świecie podrabia się i puszcza w obieg fałszywe pieniądze, co jest oczywiście działalnością przestępczą. Atrapy z innymi niż oficjalne motywami graficznymi, przeznaczone do handlu kolekcjonerskiego, zaczęły się coraz bardziej upodabniać do oryginałów. Często wspólny awers był identyczny jak w prawdziwych „eurówkach”, monety miały taką samą wielkość, wagę oraz kolor. Osoba znająca się na rzeczy potrafi dość łatwo odróżnić atrapę od pełnowartościowej gotówki, ale przeciętny użytkownik już nie. Kontrowersje narastały, banki centralne zgłaszały problem w Brukseli. W końcu nastąpił przełom.

Dnia 18 grudnia 2008 roku Rada Unii Europejskiej wprowadziła zakaz sprzedaży próbnych edycji łudząco podobnych do autentycznych monet euro. O zmianę statusu prawnego takich atrap wnioskowały równolegle unijne organy: Parlament Europejski, Komisja Europejska oraz EBC. Rozporządzenie Rady zawiera szczegółowe parametry, na podstawie których można uznać handel danym żetonem za niezgodny z prawem.

Taki ruch ze strony unijnych władz był w miarę łatwy do przewidzenia. Szukały one sposobów na to, by skutecznie zabezpieczyć się przed nadużyciami. Rzecz jasna problem fałszerstw pozostaje aktualny i wspólna waluta europejska jest jak wszystkie inne podrabiana.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *