Belgijski styl

Belgijski styl

Symbolikę na rewersach możemy śmiało określić jako narodową, choć monetami i banknotami euro możemy płacić swobodnie we wszystkich krajach strefy, bez względu na to, skąd one pochodzą. Monety łączy jednakże awers. Zgodnie z zapisami Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej informuje on o nominale, co kłóci się z tradycją numizmatyczną. Zasada ta nie dotyczy jednakże edycji okolicznościowych, które leżą w gestii poszczególnych państw i mają niepowtarzalne wzornictwo – zarówno awers jak rewers są indywidualne.

Za awersową wspólnotę odpowiada jeden człowiek – belgijski projektant Luc Luycx. W jednym miejscu znalazły się nawet maleńkie inicjały artysty. Każda z monet przyozdobiona jest dwunastoma gwiazdami, czyli symbolem obecnym na unijnej fladze. Monety 1-, 2- i 5-centowe ukazują Europę jako kontynent w odniesieniu do reszty świata. Do roku 2007 monety 10-, 20- i 50-centowe przedstawiały wyłącznie kraje strefy euro z zarysowanymi granicami. Dziś bije się monety bez zaznaczonych granic.

W przypadku rewersów projekty zostały opracowane przez artystów z różnych stron świata, niekoniecznie z danego kraju, którego rewers ma dotyczyć. Na Cyprze chociażby płaci się monetami, których tylną grafikę opracowali fachowcy ze Stanów Zjednoczonych oraz Grecji. Tematyka była z góry narzucona od samego początku konkursu.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *