Euro z papieżem

Euro z papieżem

Pomysłowość niezależnych emitentów nie napotykała granic. Chęć zarobku powodowała, że w projektach uwzględniono również wizerunek Ojca Świętego. Warto dodać, że na przyjęcie euro ze względów czysto praktycznych zdecydował się Watykan – tamtejsza mennica emituje monety z własnymi awersami i rewersami, mimo to prywatni producenci chętnie wybijali własne. Największą popularnością cieszyły się euro z podobizną Jana Pawła II. Chyba nie będzie zaskoczeniem fakt, że czołowym rynkiem zbytu dla nich była Polska. Nasi rodacy z chęcią skupowali atrapy papieskie, być może z szacunku i sentymentu dla papieża-Polaka, a być może z nadziei, że za kilka lat monety zyskają na wartości.

Wzrost zainteresowania tymi wyrobami odnotowano po śmierci Jana Pawła II. Sprzedawało się wtedy wszystko, co miało jakikolwiek związek z Ojcem Świętym, włącznie z tymi przedmiotami, które dalekie były od dobrego smaku. Wielu z nas pamięta oferowane na targowiskach talerze z fotografią papieża na dnie. Gadżetów było znacznie więcej, a ludzie chętnie po nie sięgali. Również po te masowo produkowane w Chinach.

Mennice reagowały bardzo szybko, więc krótko po odejściu Jana Pawła II na aukcje i fora trafiły monety euro z motywem Sede Vacante, akcentujące okres bez głowy Kościoła. Po wyborze Benedykta XVI wybito oczywiście egzemplarze z jego wizerunkiem, którą są nadal w sprzedaży. Ostatnie wydarzenia zapewne przyniosą kolejne „numizmatyczne” nowości.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *