Konstrukcja monet

Konstrukcja monet

Walory estetyczne i wartość ekonomiczna to bardzo ważne kwestie, ale nie wyczerpują one wszystkich spraw związanych z monetami euro. Warto poświęcić nieco uwagi temu, w jaki sposób zostały one zaprojektowane, w jaki sposób wykonane i co stanowi o ich charakterze. Wszystkie waluty, które obowiązują pod różnymi szerokościami geograficznymi są zawsze powiązane wizualnie z danym krajem. Operują lokalną symboliką, pełno w nich odniesień do narodowej kultury i historii. To bardzo istotne czynniki, dzięki którym ludzie czują się związani ze swoim pieniądzem wręcz emocjonalnie. Gdy w Unii Europejskiej zaczęto wygaszać waluty krajowe i zastępować euro, do głosu doszedł także sentyment za tradycją, która szła za drachmami, markami czy frankami.

Choć motywacją wprowadzania wspólnego pieniądza była centralizacja struktur europejskich i zbliżanie ich do tworu quasi-państwowego, zdecydowano się jednak zachować pewne cechy banknotów oraz monet, które wskazywały na kraj ich pochodzenia. 17 państw Unii, które uzyskały prawo emisji waluty, oznacza je w charakterystyczny dla siebie sposób. Jak wspomnieliśmy, rewers jest nośnikiem narodowego motywu. Monety o nominałach 1 i 2 euro to pierścień oraz rdzeń – oba z różnych metali. 1 euro ma złoty pierścień i srebrny rdzeń, natomiast 2 euro – odwrotnie.

Oprócz techniki bimetalowej ciekawostką jest użycie w produkcji monet konkretnych stopów metali. W przypadku wyżej wymienionych nominałów są to miedzionikiel oraz mosiądz niklowy, które uzupełnia nikiel w czystej postaci.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *