Nowa historia pieniądza

Nowa historia pieniądza

Wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty było jednym z najdonioślejszych wydarzeń w historii środków płatniczych. Po raz pierwszy zdecydowano się na ujednolicenie systemu monetarnego kilkunastu, a docelowo kilkudziesięciu państw. Nie obyło się przy tym bez poważnych kontrowersji, które zresztą są aktualne także dziś. Operacja wymiany walut narodowych na euro pociągnęła za sobą znaczne podwyżki cen w wielu krajach – szczególnie tych uboższych w stosunku do państw tak zwanej „starej Europy”. Po kilku latach od rozpoczęcia przygody z euro trzeba uczciwie powiedzieć, że nie wszystkim ten biznes się opłacił, a miliony ludzi realnie straciło.

Strata dla konsumentów w tym konkretnym przypadku oznacza zysk dla wielbicieli numizmatów. Monety takich walut jak marka, frank czy lir przeszły do lamusa. Kolekcjonerskie oraz zabytkowe okazy są dziś ozdobą wielu klaserów i łakomym kąskiem na aukcjach. Oczywiście pojawienie się nowej waluty na Starym Kontynencie również wniosło coś do świata numizmatyki. Nie brakuje edycji okolicznościowych, a poza tym monety w każdym kraju różnią się, co podkreśla narodową odrębność.

Analizując i opisując tematykę euro z reguły skupiamy się na aspektach stricte ekonomicznych i skutkach jakie zmiany walutowe mają dla europejskich portfeli. To rzecz jasna kluczowe kwestie, ale warto czasami pochylić się nad techniczną i artystyczną stroną. Monety zawsze sprzyjają takim refleksjom.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *