Polskie emisje próbne

Polskie emisje próbne

Dzisiejszy stan prawny jak już wiemy nie pozwala na legalny obrót żetonami imitującymi euro, a na pewno tymi, które są do oryginału zbyt podobne. Zanim jednak Unia postanowiła ukrócić kwitnący biznes, swoje pięć minut miały też wspominane wcześniej rodzime emisje. Pierwsze odnotowano na rynku numizmatów już w 2003 roku, choć Polska jeszcze formalnie nie należała do UE. Premierowy zestaw zawierał osiem monet o standardowych nominałach – od 1 centa do 2 euro. Podążając za oficjalnymi wzorcami, na rewersach znalazły się wizerunki ważnych historycznie miejsc w Polsce, między innymi Zamku Królewskiego w Warszawie, koziołków z poznańskiego ratusza, a także Katedry krakowskiej.

Emisję powtórzono w roku 2004, dokładając do poszerzonego zestawu monetę 5 euro. Brak jakichkolwiek informacji o producencie. Pierwsza partia żetonów z 2003 roku nie posiadała nawet hologramów czy certyfikatu „autentyczności”. Rok później naprawiono ten błąd, co poprawiło wizerunek produktu i wpłynęło na postawy kupujących. Najwyższe ceny, po jakich sprzedawano atrapy wahały się od 200 do 250 złotych. Dziś można je nabyć za ułamek tej kwoty.

Także w 2004 roku zaproponowano konkurencyjny zestaw – tym razem z podobiznami znanych Polaków na rewersie. Nie zabrakło Jana Pawła II, a także Mikołaja Kopernika i Fryderyka Chopina. Trop wiedzie do brytyjskiej mennicy, która nie ustrzegła się błędów. Na kilku monetach zamiast słowa „Polska” wybito „Polksa”.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *