Zasady działania wirtualnych pieniędzy

Zasady działania wirtualnych pieniędzy

Wirtualne pieniądze funkcjonują na rynku już od dłuższego czasu. Jednak niewiele osób wie, że powstała stricte internetowa waluta, która nie ma swojego odpowiednika w rzeczywistości. Jest to pieniądz stworzony przez japońskiego informatyka Satoshi Nakamoto, który stworzył zupełnie nowy system korzystania jak i emisji pieniądza. Jego tworem jest bitcoin, z którego możemy korzystać już od 2009 roku. Każdy użytkownik nowej waluty posiada specjalne konto zwane adresem.

Może on z niego wpłacać bitcoiny na inne adresy, jak i przyjmować płatności. Adresy te nie zawierają informacji o właścicielach, przez co wszystkie transakcje w tym systemie są całkowicie anonimowe. Transportując bitmonety pozbywamy się tzw. klucza publicznego na korzyść osoby z adresem, na który przesłaliśmy wirtualną monetę. Informacja ta wysyłana jest to wszystkich użytkowników sieci peer-to-peer i po zaakceptowaniu jej podpisów cyfrowych transakcja jest akceptowana.

Bardzo ważnym aspektem jest właśnie sieć peer-to-peer, na której oparty jest system bitcoin. Dzięki niej wszyscy użytkownicy waluty mają te same prawa. Są po prostu równorzędnymi jednostkami, co generuje pewne korzyści. W standardowym systemie jesteśmy uzależnieni od wielu czynników, a jednostki tylko użytkujące pieniądze są również podatne na te uzależnienia. Banki, instytucje finansowe, Państwa, centralny system finansowy sprawuje kontrolę, czego nie ma w przypadku bitcoin.

Tutaj sami możemy emitować pieniądze i przez to zarabiać na tej nowej walucie..