Zmiany w wyglądzie monet

Zmiany w wyglądzie monet

Strefa euro swoje początki ma tak naprawdę już w roku 1999, gdy wprowadzano nową walutę jako podstawę rozliczania transakcji bezgotówkowych. Cały czas trwały intensywne przygotowania do zainicjowania działania nowych monet i banknotów w państwach, które postanowiły wziąć udział w tym ekonomicznym eksperymencie. W pełnym wymiarze euro pojawiło się w UE 1 stycznia 2002 roku, choć nie wszyscy podjęli decyzję o zastąpieniu waluty narodowej. Odmówili chociażby Brytyjczycy oraz Szwedzi, którzy nie wyszli na tym źle – to okazało się nieco później, gdy Unią zaczęły targać gospodarcze kryzysy. Kolejne lata przyniosły jednak poważne zmiany w konstrukcji Unii, co znalazło swoje odbicie w wyglądzie monet euro.

Rozszerzenia składu wspólnoty w 2004 i 2007 skłoniły władze w Brukseli do skorygowania projektu monet. Z grafiki zniknęły kontynentalne granice, wszystkie państwa tworzą jeden zwarty obiekt, co ma symbolizować europejską jedność oraz solidarność. Dla spójnego efektu naciągnięto nieco fakty geograficzne – Cypr przesunięto o kilkaset kilometrów na północny zachód. Na niektórych monetach wyspa leży nieco na wschód od Grecji, na pozostałych tuż pod Kretą. Pierwotnym planem Komisji Europejskiej było uwzględnienie na mapie Turcji, jednak koncepcja ta nie spotkała się z akceptacją Rady Unii.

Bez zmian graficznych pozostawiono najniższe nominały – 1-, 2- i 5-centówki. Swego czasu KE proponowała zniesienie rewersów narodowych, co miałoby obniżyć koszty bicia monet. Pomysł ten nie znalazł jednak poparcia.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *